Co warto wiedzieć o Aspergerze?

Zespół Aspergera (ZA) jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu, bywa uważany za jego delikatniejszą formę. Zespół ten powoduje problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi, brak empatii czy słabą motorykę ciała, jednak nie wpływa na rozwój intelektualny, który może być na wyższym poziomie.

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska austriackiego lekarza Hansa Aspergera, który po raz pierwszy opisał tę przypadłość w 1944 roku. Termin ,,zespół Aspergera” wprowadziła do literatury brytyjska badaczka Lorna Wing w 1981 roku, wzbudzając zainteresowanie innych badaczy opisami Hansa Aspergera, które wcześniej nie były dość znane m.in. przez brak tłumaczenia na inne języki niż niemiecki.

puzzle

Jakie są objawy zespołu Aspergera?

Charakterystyczne dla osób aspergerem jest to, że nie lubią przebywać w grupie i mają mniejsze zdolności społeczne. W relacjach z innymi osoby z ZA, unikają kontaktu wzrokowego, mogą nie odczytać metafor czy ironii. Lubią wykonywać rutynowe czynności i często poświęcają wolny czas na rozwijanie swojej pasji (najczęściej skupiają się na jednej dziedzinie, w której nierzadko osiągają perfekcję).

dziecko przy biurku

Osoby z zespołem Aspergera są wrażliwe na hałas, zapach, dotyk czy różnorodne faktury. Sposób wysławiania jest u nich na właściwym poziomie, jednak bywa, że nie potrafią dostosować tonu głosu lub mimiki do wypowiedzi. Również rozpoznanie norm społecznych i wdrożenie ich w życiu może być dla nich problematyczne. Osoby z ZA mogą inaczej odczytywać zachowanie dystansu i zbliżać się zbyt blisko rozmówcy lub przyjmować zbyt dużą odległość. Zespół Aspergera powoduje, że osoby z tym zaburzeniem niejednokrotnie bywają uważane za nietaktowne ze względu na swoją bezpośredniość czy brak respektowania ogólnie przyjętych reguł.

Diagnostyka zespołu Aspergera

Zespół Aspergera można rozpoznać w pierwszych latach dzieciństwa (ok. 3 roku życia), jednak często jest on diagnozowany w późniejszym czasie m.in. iż wcześniej nie oczekuje się od dziecka rozbudowanych kontaktów społecznych, rozumienia przyjętych norm w komunikacji czy mowie. Niejednokrotnie zespół Aspergera jest dostrzegany dopiero w wieku dojrzewania czy dorosłości.

Funkcjonowanie osób z zespołem Aspergera

Osoby z ZA najczęściej uczęszczają do ogólnodostępnych szkół i placówek, jednak może się zdarzyć, że przez występujące u nich zaburzenie będą mieć trudności z nawiązaniem kontaktów z rówieśnikami, natomiast u części osób różnice w zachowaniu mogą być niedostrzegane. ZA nie jest chorobą, dlatego nie da się go wyleczyć jednak można zneutralizować jego wpływ na sytuacje codzienne m.in. poprzez treningi umiejętności społecznych czy komunikacyjnych.

smutna dziewczyna

Przeczytaj także: Jak wygląda życie i praca u osób z Autyzmem?