Nasz pierwszy podopieczny

Maciek pierwszy podopieczny

Mimo nowych obostrzeń, my jako Fundacja nie stopujemy, ale działamy z rozmachem. Zdajemy sobie sprawę, że w tych najtrudniejszych momentach pomoc drugiemu stanowi nie lada wyzwanie, ale przede wszystkim jest ogromną radością i wsparciem, które otrzymują potrzebujący.

Pierwszy Podopieczny Fundacji

Zaraz po akcji 38 prezentów od Świętego Mikołaja zorganizowanej dla Domu Pomocy Społecznej z Osiedla Sportowego w Nowej Hucie, swoją pomoc przekierowaliśmy dalej. Tym razem pod swoje skrzydła wzięliśmy Maćka. Maciek został już oficjalnie naszym pierwszym podopiecznym, któremu chcemy zaoferować pomoc w zakresie medycznym. Celem, który sobie stawiamy jest wyposażenie naszego podopiecznego w specjalistyczny sprzęt, który ułatwi mu codzienne funkcjonowanie.

Kim jest Maciek?

9 grudnia 2016 roku Maciek uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w którym doznał rozległych urazów czaszkowo-mózgowych, w tym stłuczenia pnia mózgu, serca oraz płuc. Maciej przez dłuższy czas oddychał za pomocą respiratora i był karmiony sondą. Gdy zaczął w połowie samodzielnie oddychać, wykonano mu zabieg tracheotomii i przezskórną endoskopową gastrostomię (PEG). W szpitalu przeszedł sepsę, zapalenie płuc oraz liczne zakażenia bakteryjne. Schudł do wagi 40 kg. Po wyjściu ze szpitala Maciek przez 5 miesięcy przebywał w ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie systematyczne odbywał rehabilitację i terapiami neurologopedycznymi, dzięki nim u Maćka nastąpiła znaczna poprawa ruchowa. Liczne niedotlenienia i ataki padaczki spowodowały jednak zmiany w mózgu: postępująca spastykę, która sprawia ciągły ból, coraz większą dysfagię oraz problemy z karmieniem doustnym.

Życie po wypadku

Na obecnym etapie Maciek korzysta z domowej rehabilitacji od poniedziałku do piątku przez blisko 2 godziny dziennie. Jest w stałej współpracy z fizjoterapeutami - to dzięki nim Maciej jest pionizowany, chodzi na kolanach i przede wszystkim stara się wykonać różne czynności manualne. Neurologopeda karmi go doustnie rozdrobnionym pokarmem (przemysłowe jedzenie dostaje do PEGa), a ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i twarzy, przynoszą Maćkowi ulgę w codziennym cierpieniu.

Maciek pierwszy podopiecznyNasza Pomoc

Jako fundacja pragniemy pomóc rodzinie w zakupie niezbędnego sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego, który po 4 latach uległ już zużyciu. Udało się nam już dostarczyć, przed świętami, specjalistyczny wózek kąpielowy dzięki któremu rodzina z łatwością może pielęgnować i kąpać Maćka. Kolejnym celem jest wózek specjalny z funkcją elektrycznej regulacji pozycji, który ułatwi codzienne funkcjonowanie. Maciek wymaga również zaopatrzenia w materac przeciwodleżynowy oraz podnośnik sufitowy dzięki któremu jego mama z łatwością będzie mogła się nim opiekować.

Fundacja utworzyła dla Maćka konto na które można wpłacać darowizny na pomoc w zakupie najpotrzebniejszego sprzętu rehabilitacyjnego.

Numer konta Maćka: 07 1600 1420 1869 4631 4000 0003

Dane do przelewu: Fundacja Życie Pełne Możliwości